Bir Peyzaj Nasıl Aydınlatılır?

Bahçenize yerleştirebileceğiniz  birçok ışık türü ve çok fazla farklı alan var. Karartma optiğine sahip iyi ve güçlü bir el feneri kapmak ve geceleri bahçenize çıkmak kendi projenizi şekillendirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. Ardından, ışıkla oynayın ve neyin aydınlatıldığında ilgi çekici göründüğünü veya neyi aydınlatmanın işe yaramadığını görün.

İşte, denemek isteyebileceğiniz çeşitli peyzaj ışık efektleri:

Aşağıdan Yukarıya Doğru Aydınlatma

Aşağıdan yukarıya doğru aydınlatma , peyzaj aydınlatmasının en temel formlarından biridir. Daha uzun bir yapı veya ağaç içeren bir drama oluşturmak için kullanılır. Büyük ağaçların gövdesini veya daha küçük ağaçlardaki ağacın kubbesinin altını vurgulamayı seçebilirsiniz.

Siluet Aydınlatma

Siluet aydınlatması , yalın gün ışığında gizleyebileceğiniz dramatik şekilleri vurgulamak için harika bir efekt. Işık kaynağını öğenin arkasına yerleştirin ve ışık kaynağının kendisinin görülmemesini sağlayarak ana görüş noktasının olduğu bölgeyi aydınlatın.

Gölgeleme Aydınlatma

Gölgeleme aydınlatması, siluet aydınlatmasının ters tekniğidir. Işığı, ana hedef noktası ile aydınlatılan öge arasına yerleştirerek ve ışık kaynağını hedefleyerek gölgeleme yapabilirsiniz. Bu teknik sadece oluşacak gölgeleri yakalamak için aydınlatılan öğenin arkasında bir duvar veya düz bir yüzeye sahipseniz etkileyici bir aydınlatma sağlar. Ancak siluet aydınlatmasına göre biraz daha yumuşak, daha karamsar bir etki bırakabilir.

Ay Işığı Aydınlatma

Ay ışığı aydınlatması, alanınızda özellikle daha büyük ağaçlara sahip olduğunuzda aydınlatmayı kullanmanın etkili bir yoludur. Işık kaynağı ağaçta yukarıdan aşağı yönelecek şekilde yerleştirilir. Bu şekilde dalları aşağı doğru yıkayan ve altındaki zemini ışıklandıran bir ay ışığı efekti sağlanmış olur. Açık dallı bir ağaç ile birlikte kullanıldığında etkileyici bir sonuç verir.

Doku Aydınlatma

Doku aydınlatması, eğer sert peyzaj elemanlarına sahip bir alana sahipseniz, harika bir aydınlatma seçeneği olabilir. Doku aydınlatması, ışığı düz yüzeye yakın bir yere yerleştirmeyi ve dramatik ışık ve gölge oyunu oluşturmak için doğrudan yüzeyin aşağı veya yukarı yönelmesini içerir. Aşağı veya yukarı yönelebilirsiniz, ancak fikir düz bir düzlem boyunca bir dokudan yararlanmaktır, bu nedenle dengesiz veya düzensiz desenler en iyi sonucu verir. Doku aydınlatması, otel ve restoran tasarımında sıklıkla görüldüğü gibi lüks bir dokunuş katabilir.

Yıkama Tekniği

Bazen bir alan daha fazla ortam aydınlatmasına ihtiyaç duyabilir. İyi aydınlatılmış bir alan oluşturmak için, alanınızdaki büyük bir duvarı veya çitleri ışıkla yıkamayı deneyin. Tüm alana eşit, yumuşak bir ışık vermek için ana nokta ile yüzey arasına yerleştirilmiş geniş huzmeli bir ışık kullanın.

Yol Aydınlatma

Yol aydınlatmak oldukça basit görünüyor olabilir, ancak kolayca yanlış uygulamalar yapılabilir. Gerçekten kaç ışığa ihtiyacınız olduğunu iyi düşünün. İnsanlar genellikle çok fazla kullanıyor ve sıkışık hissettiren aşırı aydınlatılmış bir alan oluşturuyorlar. Mümkünse, etkili ve davetkar bir giriş oluşturmak için armatürleri yolun her iki tarafına yerleştirmeyi deneyin.

İyi bir tasarım ortaya koyabilmek için anahtar, zaman ayırmaktır. Ayrıca aşırı aydınlatılmış bir alanın tamamen karanlık olan bir alan kadar rahatsız edici veya kullanılamaz olabileceğini unutmamak gerekir.

Peyzajınızı aydınlatmanın milyonlarca yolu var, ancak asıl güzel olan, kendi kişisel zevkinizi ve yaşam tarzınızı yansıtan benzersiz bir görünüm yakalayabilmektedir.

Bu sitenin içeriğinde yer alan yazı ve haberlerin tekrar yayınlanma amacı ile izinsiz olarak ve kaynak belirtilmeden kullanımı kesinlikle yasaktır.

Zehra Betül Doğan
Peyzaj Mimarı

Leave A Comment